49. FAMA | Świnoujście, 15-25.08 2019 |

49. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 15–25 VIII 2019

VIDEO

maxresdefault8

2016 | TO FAMA! | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault7

2016 | KONIEC ŚWIATA | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault6

2016 | RADOM EDITION | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault2

2016 | TAK BYŁO! | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ

Aktualności

DSC02564

Fama czuwa

Drogie, drodzy,

Fama czuwa. Zapewniamy Was, że ekipa Famy (wszyscy cali i zdrowi) nieustannie telekonferuje i wciąż jest pełna pozytywnych myśli i wielce kreatywnych pomysłów. Jednak mając na uwadze potężną odpowiedzialność za Wasze bezpieczeństwo i zdrowie, nie podejmujemy jeszcze wiążących decyzji. Z niesłychaną wnikliwością śledzimy sytuację związaną z pandemią i zapewniamy, że informacje o naszych zamierzeniach, a przede wszystkim o naborze przekażemy Wam niezwłocznie. Zaraźcie (sic!) się od nas pozytywnym myśleniem i pomalutku szykujcie zgłoszenia. Uprzedzając pytania: tak, mamy także plan B.

No i zdanie dla otuchy: do zobaczenia w sierpniu w Świnoujściu!

Fot. Marta Smerecka

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

WERDYKT FESTIWALU FAMA 2019

Jury 49. Festiwalu Fama w składzie: Piotr Banach, Paweł Niczewski, Marek Osajda, Alicja Sawicka, Monika Stopczyk oraz Michał Taciak postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

WYRÓŻNIENIE i tytuł LAUREATA/LAUREATKI FESTIWALU:
– w kategorii debiut muzyczny otrzymuje zespół KOKAVICE;
– w kategorii wokaliści otrzymują: KLAUDIA WYGLĄDACZ (z zespołu Chwilantropia) oraz ROBERT MRÓZ i MAGDALENA STEFANOWSKA (z sekcji wokalnej festiwalu);
– w kategorii literatura otrzymuje ŁUKASZ Z BAŁUT.

NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów festiwalu, oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymują: PAŃSTWO GAMROT.

NAGRODĘ LAMELAT FAMY za popularyzację artystycznych inicjatyw festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymuje PAWEŁ WDZIĘKOŃSKI I KOLEDZY.

NAGRODĘ IM. MARIANA REDWANA w kategorii literatura oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymuje: KACPER PŁUSA.

NAGRODĘ IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii sztuki sceniczne oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł otrzymują ex aequo: ALEKSANDRA GRĄCKA za performans PALOMA oraz ARKADIUSZ JAKSA JAKSZEWICZ za program Z MIŁOŚCI DO HISTORII.

NAGRODĘ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA w kategorii muzyka oraz cztery równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł otrzymują ex aequo zespoły: BELLCANTI, SZYMONMÓWI, VAYIO, PRABABA.

NAGRODĘ IM. MAKSA SZOCA za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną oraz nagrodę w wysokości 2000 zł otrzymuje zespół IKSY.

NAGRODĘ TRÓJZĄB NEPTUNA dla najlepszego wydarzenia festiwalu, ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 3000 zł otrzymują ex aequo: IPT WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK za koncert KOMEDA/HŁASKO oraz TEATR ODRUCHU za spektakl LINOLEUM.

NAGRODĘ TRYTON dla największej osobowości artystycznej festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 4000 zł otrzymują ex aequo: BRODACZE LIVE ACT oraz PANILAS.

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

GRZEŚKOWIAK, WIEDŹMIN I TURBOLECHICI

Z Pawłem Niczewskim, reżyserem Koncertu Finałowego 49. Famy, rozmawia Daniel Źródlewski.

„Słońce ziemią kołysze” to tytuł koncertu finałowego 49. Famy. Dobrze kojarzę, to „Południca”?

To są pierwsze słowa pieśni Kazimierza Grześkowiaka „W południe”, zwanej też właśnie „Południcą”. To jedna z najwspanialszych pieśni jakie słyszałem w swoim życiu. Ten utwór jest znany szerszej, szczególnie młodym, z wykonania Kazika Staszewskiego (płyta „Silny Kazik Pod Wezwaniem z 2008 roku). To jest jakiś absolutnie genialny tekst, genialna muzyka, zupełna magia.

Możesz przybliżyć postać Kazimierza Grześkowiaka?
 
Ja pamiętam tę postać z lat siedemdziesiątych, kiedy działała Silna Grupa Pod Wezwaniem. To moje absolutnie wczesne dzieciństwo, więc mogę coś zmyślać (śmiech). Ale pamiętam, że mnie jako dzieciaka to bardzo bawiło, tam był taki przaśny kabaretowy styl. Potem to gdzieś zniknęło w odmętach mojej głowy i wirze późniejszych doświadczeń. I nagle teraz wraca. Punktem zapalnym była sztuka Ziemowita Szczerka „Wiedźmin. Turbolechita”, która ukazała się w kwietniu tego roku. Tam się przy początku pojawia „Południca”. Wszystko wróciło. Zamarzyłem by wykorzystać to jakoś artystycznie. Z rozpędu przesłuchałem całą twórczość Grześkowiaka i zaproponowałem Famie.

Będzie bliżej do oryginału czy do interpretacji Kazika?
 
Aranżacje przygotowuje znakomity kompozytor Piotr Klimek. Jakie to będzie, jeszcze nie wiem (śmiech). Rzeźbimy, tworzymy na miejscu, ale ja bym chciał żeby to było rozpisane na chóry, dlatego też zaprosiliśmy między innymi świnoujski Męski Zespół Śpiewaczy Chwaty. W finale usłyszymy pięć utworów Grześkowiaka, oprócz „W południe” także „Wiedźmy”, „Piwko”, Rozprawę o robokach” oraz „Sen o śnie”.
 
Utwory Grześkowiaka to jedno, ale na scenie wydarzy się znacznie więcej.

To jest przede wszystkim koncert laureatów, więc na scenie pojawią się najlepsi z najlepszych 49. Famy. Publiczność pozna werdykt jurorów (skład jury: Alicja Sawicka, Monika Stopczyk, Piotr Banach, Marek Osajda, Michał Taciak – przyp. autor). O tym jak to doniosły konkurs, niech świadczy wysokość nagród, bo łącznie to jest niemal 30 000 złotych. Chcę odświeżyć, czy przypomnieć pieśni Grześkowiaka, przypomnieć ich mądrość. Kolejne inspiracje i zarazem motyw przewodni, znów wynika ze słów Ziemowita Szczerka, który twierdzi, że mamy trzy polskie towary eksportowe: Jana Pawła II, Lecha Wałęsę i właśnie Wiedźmina. Zatem centralną postacią tego koncertu będzie Wiedźmin, a narracja koncertu będzie też krążyć wokół ruchu Turbolechitów. Ot, spiskowa teoria dziejów. Nic nie jest takie jak nam się wydawało.  

Jak się czujesz na Famie? Studentem byłeś zasadniczo dawno.

Ja tu takim łowcą jestem albo przekładając na świnoujskie – wędkarzem, co łowi co tłustsze rybki (śmiech). Najlepsze okazy angażuje do do tego finałowego widowiska. Sprawia mi to olbrzymią przyjemność, a dowodem niech będzie, ze czynie to już trzeci rok z rzędu. Przygotowanie zaledwie w kilka dni tak wielkiego widowiska wydaje się absolutnie niemożliwe. Nie, to nie jest tak, że zaczynamy to produkować kilka dni przed finałem. Praca nad tym spektaklem zaczyna się kilka miesięcy wcześniej. Przyjeżdżam tu do Świnoujścia z już gotowym scenariuszem, pomysłami. Niewiadomą jest tylko skład wykonawców. Arkadiusz Buszko ma już gotową choreografię, musi tylko ją „wdrożyć” w artystów, Joasia Martyniuk ma w głowie scenografię. Więc spokojnie.

Co Tobie, spełnionemu artyście „średniostarszego pokolenia”, daje Fama?

Mnie zawsze ciągnęło do alternatywnego świata artystycznego, szczególnie tego muzycznego. Do zwariowanego, młodego, nieoczywistego, zupełnie spoza głównego nurtu. W ciągu tych trzech lat dokonałem tu kilka osobistych odkryć, artystów i przede wszystkim ich muzyki, która mi cały czas towarzyszy. Tego nie słyszy się w mediach, tego nie ma w oficjalnym obiegu. Tu jest świeżo. Tu jest inaczej.

Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić mieszkańców Świnoujścia oraz gości na Koncert Finałowy w sobotę 24 sierpnia o godzinie 20:00 do Amfiteatru im. Marka Grechuty. Dzięki za rozmowę.

Dziękuję i do zobaczenia na koncercie!

© Tunel pod Świną

KONKURS: TUNEL POD ŚWINĄ

Budowa tunelu pod Świną rozpocznie się już tego lata. W 2021 roku pierwsze wiercenia. Budowa zakończy za kilka lat. Ale już teraz możecie zagrać w grę planszową o Świnoujściu TUNEL POD ŚWINĄ. Mało tego, w samej grze jest też coś o Famie. Dla famowiczów i widzów Festiwalu mamy w prezencie dwa egzemplarze gry. By móc je otrzymać, należy odpowiedzieć na trzy pytania:

1. Świna oddzielająca wyspy Uznam i Wolin to:
A: rzeka,
B: cieśnina,
C: zatoka morza Bałtyckiego.

2. Jak oficjalnie nazywa się stojący u bram świnoujskiego portu Wiatrak:
A: Stawa Młyny,
B: Stawa Wiatrak,
C: Stawa Świny.

3. Kiedy odbyła się pierwsza Fama:
A: 1965,
B: 1970,
C: 1948.

Odpowiedzi ślijcie na adres rzecznika prasowego Festiwalu: danielzrodlewski@gmail.com. Nagrodę otrzymają dwie pierwsze osoby, które odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania.

AKTUALIZACJA 24.08.2019: Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. Oto poprawne odpowiedzi: Świna jest cieśniną (odpowiedź B). Popularny wiatrak to oficjalnie Stawa Młyny (odpowiedź A). Pierwsza Fama odbyła się w 1965 roku (odpowiedź A). Jako pierwsi poprawnych odpowiedzi udzielili: Aneta Buła oraz Tomek Dimke. Gratulujemy!

TUNEL POD ŚWINĄ | Grę można ją nabyć w wielu miejscach w Świnoujściu, za pośrednictwem strony internetowej www.tunelpodswina.pl oraz w sklepach z grami planszowymi na terenie całego kraju.

Gra łącząca elementy edukacyjne, poznawcze oraz aspekty ekonomiczne związane z zarządzaniem budżetem. Gracze wcielają się w rolę inwestora, który ma za zadanie jako pierwszy wybudować tytułowy tunel. Ciekawostką jest fakt, że w grze można zostać Prezydentem współczesnego Świnoujścia. Postać ta dzięki wprowadzanym dekretom steruje poczynaniami pozostałych graczy, nadaje kierunek gry i ustala tempo rozgrywki. Oczywiście w grze każdy chce zostać Prezydentem! Na szczęście stanowisko włodarza miasta, w czasie rozgrywki będzie się zmieniać wielokrotnie.

Na planszy znajdują się 34 obiekty (nieruchomości, przedsiębiorstwa, atrakcje turystyczne, czy spółki miejskie), które należy kupować podczas rozgrywki. Do tego dochodzą promy pasażerskie i nowe obiekty do wybudowania. Zarobione pieniądze inwestujemy w elementy tunelu z których budujemy swoją docelową inwestycję. Kluczem do sukcesu jest zdobycie znaczników budowy, które są konieczne do budowania własnego tunelu.

Gracze staną przed szansą zdobycia karty własności najbardziej prestiżowych miejsc w Świnoujściu. Mogą kupować i sprzedawać nieruchomości, brać udział w przetargach na budowę nowych atrakcji turystycznych. Wreszcie mogą blokować budowę tunelu innych graczy, czy przy odrobinie szczęścia zdobyć przychylność i wsparcie Tajemniczego Inwestora. Warto wspomnieć, że część Kart Niespodzianek, które zostały użyte w grze napisali sami mieszkańcy Świnoujścia.

Grę polecamy zdecydowanie dla całych rodzin. Doskonale się w niej odnajdą dzieci od 8 roku życia, jak też ich rodzice czy dziadkowie. Czas rozgrywki to ok 90 minut, co sprawia, że jest to doskonały sposób na rodzinne spędzenie czasu z dala od ekranów smartfonów czy telewizorów. Gra planszowa „Tunel Pod Świną” to wspólna zabawa, dużo śmiechu i pozytywnej rywalizacji, a przy okazji możliwość zdobycia wiedzy o Świnoujściu.

www.tunelpodswina.pl
www.happyartgames.com

© Tunel pod Świną

© Tunel pod Świną

© TEATR ODRUCHU – spektakl LINOLEUM

TEN OSTATNI PIĄTEK

To już prawie koniec. W sobotę Koncert Finałowy w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Ale spokojnie, piątkowy program Famy wcale nie zwiastuje końca. Będzie intensywnie i jak zawsze interdyscyplinarnie. Jurorzy zobaczą ostatnie już propozycje konkursowe – muzyczne, teatralne, fotograficzne, a werdykt poznamy podczas sobotniego Finału.

Startujemy nieplanowanym wcześniej wydarzeniem muzycznym. Zapraszamy o 13:30 do Oflagu (ul. Piastowska 55) na spontaniczny, powstały w trakcie Festiwalu koncert „KOCHA CIĘ CAŁY KOSMOS”, w wykonaniu Nicole Sarny, Hanny Rozpary oraz Iksów. Teksty stworzyła Agnieszka Horodyska.

Przenosimy się do Baru Letniego Hamaki (ul. Piłsudskiego). Koncertować tu będzie trzyosobowa grupa uzdolnionych muzyków z Lublina – KOKAVICE. W ich utworach słychać inspirację latami 80. Sprawnie łączą style i tworzą unikatowe brzmienie, ich kompozycje są przemyślane i przepełnione emocjami. Początek koncertu o 15:30.

O 17:00 w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury (ul. Wojska Polskiego 1, wejście także od ul. Matejki) zaprezentuje się TEATR ODRUCHU. W skład zespołu aktorskiego wchodzą wieloletni aktorzy tyskiego teatru „Wampa” oraz studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Język, którym posługują się to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec, dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować. Bohaterowie spektaklu „LINOLEUM” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie (a nawet na plaży, promie i Promenadzie). Spławiamy ich, gdy proszą nas o papierosa, czujemy niebezpieczeństwo, kiedy nas zaczepiają i odrazę, gdy wołają czy gwiżdżą w naszym kierunku. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno?

I kolejna propozycja teatralna – monodram „WIENIA” w wykonaniu ŁUKASZA DĄBROWSKIEGO, w reżyserii ALEKSANDRY SKORUPY (pod szyldem Fundacji Rezonanse Kultury). „Wienia” zabierze widzów w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. Na spektakl zapraszamy o 18:15.

Ostatni wieczór Famy zabrzmi i wybrzmi w klimatycznej przestrzeni Hali w Basenie Północnym. Rozpocznie go, o 20:00, „DZIURA W SYSTEMIE”, czyli projekt premierowy uczestników SEKCJI FOTOGRAFICZNEJ prowadzonej przez Tomka Sikorę. O 20:30 postindustrialną przestrzeń wypełni muzyka. Najpierw wrocławski zespół VAYIO i neo-klasyczna muzyka instrumentalna inspirowana dźwiękami klasycznymi i futurystycznymi.

A na koniec spektakularny powrót i prawdziwa muzyczna petarda – HURABAN, laureaci ubiegłorocznej Famy. Zespół wykonuje world music, łączy oryginalne tematy ludowe z całego świata (muzykę bałkańską, żydowską, latynoską, polską), aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata, pisze autorskie utwory. Mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra.

I pamiętajcie – WIELKI FINAŁ FAMY, czyli koncert „SŁOŃCE ZIEMIĄ KOŁYSZE” już w sobotę o 20:30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Wstęp wolny.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

© SZYMONMÓWI, fot. Miło Cię Widzieć, @milocw

FAMY CZWARTKOWE

Z prędkością 59 węzłów, niczym rozszalały stuningowany „Bielik”, zmierzamy do finałowej przystani. Czwartek na Famie to znów festiwal artystycznych różnorodności. Będzie bardzo teatralnie, bardzo muzycznie i bardzo literacko. I wszystko bardzo za darmo.

Ostanie spotkanie z cyklu MIEJSCA LITEARTURY. TAK ŻYJĘ odbędzie się o 16:00 w klimatycznej El Papa Cafe Hemingway (ul. Bohaterów Września 69), a zdominują je uczestnicy famowskich warsztatów SEKCJI LITERACKIEJ. Można spodziewać się odważnych form literackich.

Bardzo ciekawie zapowiada się festiwalowa triada wydarzeń w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury  (ul. Wojska Polskiego 1, wejście od ul. Matejki). Na początek (17:45) scenę przejmą uczestnicy festiwalowej SEKCJI WOKALNEJ. Młodzi wokaliści pracowali niestrudzenie przez cały Festiwal pod kierunkiem Anny Serafińskiej oraz Szymona Wójcińskiego. W repertuarze koncertu SOUND OF FAMA znalazły się najsłynniejsze piosenki estradowe i musicalowe wszech czasów. Nie zabraknie przebojów gigantów piosenki europejskiej i polskiej.

Później ich miejsce zajmie stołeczny RESORT KOMEDII o absurdalnym poczuciu humoru i niebywałej wrażliwości. Wysłuchacie jedynej w swoim rodzaju, tworzonej na żywo, improwizowanej audycji radiowej. RADIO RESORT rozpocznie nadawanie o godzinie 19:45.

O 20:45 na Famie wydarzy się coś absolutnie niepowtarzalnego i oryginalnego. Na scenie MDKu odbędzie się MUSICAL IMPROWIZOWANY. Tak, to brzmi jak oksymoron, ale jednak się wydarza. Improwizatorzy, aktorzy i wokaliści związani z warszawskim KLUBEM KOMEDIOWYM, zainspirowani musicalami improwizowanymi w USA, postanowili pokonać racjonalne myślenie i porwać się na taki eksperyment. Na żywo, bez jakichkolwiek ustaleń, na oczach publiczności stworzą pełnowymiarowy i zawsze niepowtarzalny spektakl muzyczny. Wszystko, co wydarzy się na scenie, będzie improwizowane tu i teraz: sceny, dialogi, piosenki, a nawet choreografia.

Czwartkowy maraton artystyczny zakończymy muzycznie w Hali w Basenie Północnym (Marina, ul. Jachtowa 1). Zacznie SZYMONMÓWI czyli bydgoski songwriter Szymon Żurawski wraz z zespołem. Usłyszycie popowe piosenki zatopione w sosie lat 80. i 90., posypane folkiem. Początek o 22:15. I na koniec zespół prosto z Łodzi, o intrygującej, onirycznej aurze – HEIMA. Charakter ich utworów kształtuje ujmujący wokal w połączeniu z nastrojowymi partiami gitarowymi, klimatycznym brzmieniem trąbki oraz niebanalną warstwą rytmiczną. Start o 23:15.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

© KAJA I PIOTR DEPTA-KLEŚTA @posterandsons

ZMIANA W PROGRAMIE – CZWARTEK

Informujemy, że z przyczyn technicznych nasz program na czwartek zmienia się. Poniżej aktualny harmonogram.

22 SIERPNIA | CZWARTEK

16:00 El Papa Cafe Hemingway
MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ | SEKCJA LITERACKA CZYTA – uczestnicy warsztatów | PK

17:45 Miejski Dom Kultury
SOUND OF FAMA – koncert premierowy | SEKCJA WOKALNA, kier. muz.: A. SERAFIŃSKA, SZ. WÓJCIŃSKI | PK

19:45 Miejski Dom Kultury
RESORT KOMEDII – spektakl improwizowany RADIO RESORT | PK

20:45 Miejski Dom Kultury
MUSICAL IMPROWIZOWANY – spektakl | WS

22:15 Hala w Basenie Północnym
SZYMONMÓWI – koncert | PK

23:15 Hala w Basenie Północnym
HEIMA – koncert | PK

© ROMANTIC FELLAS fot. Jagna Firek

FAMA NA ŚRODEK TYGODNIA

Po wysłuchaniu festiwalowych koncertów można otworzyć przewód doktorski z dziedziny gatunków muzycznych. Tylko dziś: rock, elektro-pop, punk, post punk, indie rock, klasyka, croosover, quasi-pop, indie pop, słowiańska muzyka tradycyjna, lata 80. oraz romantyczne dźwięki.

Startujemy po południu w Barze Letnim Hamaki. Koncert da formacja PARA, grająca elektro-pop. Sami swoją twórczość określają jako bezgranicze gatunków muzycznych, odzwierciedlające stan skupienia umysłu. Początek o 15:30.

Zmieniamy wyspę. Przepływamy na wyspę Wolin do dzielnicy Świnoujścia – Przytór. Tutaj od godziny 16:00 PIKNIK RODZINNY Z FAMĄ. Wśród atrakcji między innymi „Zielonomu” czyli klaunada Teatru Jasię oraz „Stare i nowe zabawy podwórkowe” – animacje dla najmłodszych przygotowane przez Karolinę Falkiewicz. Zapraszamy całe rodziny.

Znów Uznam i kolejne spotkanie w cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ. Tym razem Monika Stopczyk będzie rozmawiać PAWŁEM SOŁTYSEM, pisarzem, ale także muzykiem znanym jako Pablopavo. Jego „Mikrotyki” to zbiór opowiadań raczej krótszych niż dłuższych, w większości realistycznych, w których sensacji  niewiele, trupów tylko kilka, a scen erotycznych nie ma prawie wcale. Opowiadania Sołtysa są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć. Początek spotkania o 17:00 w Galerii Miejsce sztuki44 (ul. Armii Krajowej 13).

Wczesny wieczór proponujemy spędzić z Famą w Muszli Koncertowej przy Promenadzie. O 18:15 koncertować będą IKSY – pięć różnych osobowości wyjętych z punku, indie rocka i muzyki klasycznej po to, żeby razem tworzyć muzyczną mieszankę różnorodności, utożsamiając się tym samym z croosoverem i quasi-popem. Godzinę później scenę przejmie zespół ZIMNV, który w swojej muzyce łączy elektroniczne brzmienia alternatywy z tradycyjnym indie popem.

Triada muzycznych wydarzeń wieczoru odbędzie się w klimatycznej Hali w Basenie Północnym (Marina, ul. Jachtowa 1). Wieczór rozpocznie PRABABA ze swoją słowiańską muzyką tradycyjną. To naturalne pierwotne brzmienie, którego echo mieszka na polach, na szczytach gór, w szczelinach skał, na krańcach lasów i w starych domach ze skrzypiącymi podłogami. Ich muzyka grzeje jak ogień, pachnie jak ziemia, płynie jak woda i jest potrzebna jak powietrze. Zapraszamy o 20:45.

Potem KOKAVICE z muzyką, w której wyraźnie słychać inspirację latami 80. Ich kompozycje są przemyślane i przepełnione emocjami, podobno na próżno szukać tam sentymentów – dla chłopaków liczy się tylko dobrze wykręcony bas i szacun na mieście. Sprawdźcie czy to prawda o 21:45.

A na koniec będzie omantycznie. Ich melodie celowo dysonują z miłosną tematyką, a brzmieniu daleko do czułości i wdzięku. Starają się być tym, czego typowi słuchacze szukają w muzyce, a jednocześnie wszystkim, czego jeszcze nigdy nie słyszeli. Bywają romantyczni, jednak są już dużymi chłopcami. Są po prostu ROMANTIC FELLAS. Początek o 22:45.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

© Torpeda Ludu, Festiwal Fama

GAZETA LITERACKA „TORPEDA LUDU”

Po kilku latach mariażu z gazetą festiwalową „Famiasto”, „Torpeda Ludu” powraca jako samodzielna publikacja. Na blisko trzydziestu stronach znalazły się teksty będące efektem prac uczestników warsztatów sekcji literackiej – mniej lub bardziej doświadczonych autorów, o zupełnie różnym temperamencie, wrażliwości i dykcji. Wiersze, opowiadania, obrazki, które wyszły spod ich pióra inspirowane były hasłem „tak żyję” (będącym motywem przewodnim tegorocznego projektu „Miejsca literatury”) oraz zaproponowaną im pulą tematów, z której wybierali dla siebie tytuły dla swoich prac.

Pobierz i czytaj: Torpeda Ludu 2019

© JOÃO DE SOUSA

WTOREK: DO DZIESIĘCIU RAZY SZTUKA

Wtorkowy repertuar Famy imponuje – to aż dziesięć wydarzeń. Poranek i popołudnie to wyjątkowa oferta rodzinna oraz animacje dla najmłodszych, popołudnie to teatralno-muzyczny maraton, w tym potężna dawka klasyki. Wieczór i noc to dwa wyjątkowe wydarzenia – „Koncert dla morza” w wykonaniu portugalczyka João de Sousa, oraz jubileuszowy popis świnoujskich artystów, zespół Statek Kosmiczny Gniazdo Konia. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Późny poranek na Famie to STUDIO LEPIEJ, czyli PIKNIK COMAFAMA. Zapraszamy do Oflagu (ul. Piastowska 55) na schadzkę na piosenki i ciastka, na powolne śniadanko i gorącą kawkę. Oprócz sielankowej atmosfery w programie pikniku także: SpeedFAMING – nowatorska metoda zawierania znajomości z famowiczami;  Krzyżówka tematyczna – z której dowiecie się wielu smaczków na temat historii Famy; Fama Experience czyli seria zadań, która ma na celu wprowadzenie nowych uczestników Famy do festiwalowych zwyczajów, a stałych bywalców do czynienia tradycyjnych honorów Famowicza. Na piknik zapraszamy nie tylko uczestników Festiwalu, ale także najlepszą publiczność na świecie. Piknik potrwa od 11:00 do 15:00.

Możecie także wpaść na pobliski plac Wolności, gdzie między 11:30 a 15:30 odbędzie się cykl animacji pod hasłem Z DOMU NA PODWÓRKO. Jego celem jest przybliżenie tematyki starych i nowych gier podwórkowych. Animacje przygotowała Fundacja Na Rzecz Rozwoju Sztuki i Promocji Zdrowia – Kamienica1. Pozostajemy na placu Wolności. Zrobi się teatralnie i bardzo wesoło. Zapraszamy na spektakl TEATRU JASIĘ, czyli Jaśka Grządzieli, pasjonata klaunady, cyrku i teatru ruchu. Jego „ZIELONOMU”  to opowieść o perypetiach Zielonego Klauna i jego bezdennej walizce. Zobaczycie cyrkowe sztuczki, a i podobno magicznych nie zabraknie. Spektakl rozpocznie się o 16:00

Dosłownie kilkadziesiąt metrów od centralnego placu miasta mieści się Galeria Miejsce sztuki44. Na jej ścianach obecnie portrety Zofii Rydet, ale sednem kolejnego wydarzenia będzie literatura. Bohaterką kolejnego wydania cyklu MIEJSCA LITEARTURY. TAK ŻYJĘ będzie MARTA MATYSZCZAK i jej książka „Trup w sanatorium”, której akcja toczy się w Świnoujściu. W jednym z ośrodków zostaje popełnione morderstwo. Traf chce, że w uzdrowisku zjawia się Szymon Solański, prywatny detektyw. Nie będzie mu jednak dane wypocząć, przyjmuje zlecenie odnalezienia zabójcy. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się ze światem donosicieli, festiwalowej bohemy i z osobistymi porachunkami, które przyniosą krwawe skutki. Na spotkanie, które moderować będzie Monika Stopczyk, zapraszamy o 17:00.  

Kolejna triada wydarzeń już w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury. O 18:00 trio IPT WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK w koncercie „KOMEDA/HŁASKO”. Muzyka będzie miała charakter zakomponowanej formalnie, częściowo improwizowanej suity opartej na motywach z muzyki Krzysztofa Komedy, a uzupełnieniem będą recytacje fragmentów prozy Marka Hłaski, pochodzące m.in. z opowiadań „Wilk”, „Najlepsze lata naszego życia”, „Całe niebo będzie dla mnie”. Godzinę później (19:00) kulturalną przestrzeń wypełni muzyka i śpiew zespołu BELLCANTI. Artyści łączą trzy sopranowe głosy w jedno brzmienie. Znajdują w utworach, które powstały nawet dwieście lat temu, nową jakość i wyraz przy pełnym zachowaniu szacunku do operowej tradycji.

Po muzycznych ucztach nastąpi rozluźnienie. ARKADIUSZ JAKSA JAKSZEWICZ zaprezentuje stand-up „Z MIŁOŚCI DO HISTORII”. Będą to opowieści śmieszne według Arka i kilku innych osób. Dotyczące Arka i kilku innych osób, a nawet czasami nas wszystkich. Będzie o historii, o przygodach, o ludziach, o sprawach przyziemnych i nie tylko. Będzie też o szanownych Panach bez domu i o sprzątaniu, o tym, jak ciężko jest być rudym w Polsce i jak łatwo można z tym wszystkim skończyć. Start o 20:00.

Zwieńczeniem intensywnego dnia będą koncerty na samej plaży, w bazie KiteFORT oraz KiteJunkies. Zacznie zespół PARA, co gra muzykę z wnętrza, w której grają bity z serca, a brzmienia z Kurzwail’a. Grają ubrani w żółte barwy z elementami elektro i popu. Początek o 21:30.

Tuż po nich wydarzenie specjalne 49. Famy – KONCERT DLA MORZA, w wykonaniu JOÃO DE SOUSA. To portugalski muzyk, od ponad 10 lat mieszkający w Polsce. Tu nagrał albumy: „João de Sousa & Fado Polaco”, „Luta”, „Ideal”. Najnowszy, z którego utwory zabrzmią na plaży, utrzymany jest w słodko-gorzkim, romantycznym brzmieniu w stylu vintage. Portugalczyk odnalazł w nim drogę do szczęśliwego połączenia rodzimej melancholii z polskim sentymentalizmem. Początek tego wyjątkowego koncertu o godzinie 22:30.

I na koniec dnia, około północy, w bazie KiteJunkies (kilkadziesiąt metrów na zachód od KiteFort) zespół STATEK KOSMICZNY GNIAZDO KONIA. To będzie koncert jubileuszowy, wydarzenie bardzo specjalne, wielki powrót! Dokładnie 20 lat temu świnoujski zespół Statek Kosmiczny Gniazdo Konia wygrał sekcję muzyczną Festiwalu Fama (prowadzoną wówczas przez Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego), zdobywając nagrodę w postaci sesji nagraniowej (Universal). Zespół tworzą muzycy związani ze świnoujską sceną niezależną – Paweł Wdziękoński (Mewa) – wokal, Piotr Piasecki (Bajzel) – gitara, Przemysław Beleć (Bele) – bas, Ryszard Kadłubiec (Ryś) – perkusja.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.