TEATR ODRUCHU – spektakl LINOLEUM

49. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 15–25 VIII 2019

  • Data 23.08.2019
  • Godzina 17:00
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

TEATR ODRUCHU | Teatr został założony w 2017 roku przez Monikę Szydłowiecką i Michała Miszę Czornego. W skład zespołu aktorskiego wchodzą wieloletni aktorzy tyskiego teatru „Wampa” oraz studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (dawna PWST) Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Teatr od początku pracuje według swojej autorskiej metody, zarówno w sferze doboru własnego repertuaru jak i metod pracy nad spektaklem.  Teatr ten próbuje na równi połączyć różne środki wyrazu artystycznego takie jak: ruch, słowo, taniec. Naszym celem jest stworzenie tzw. aktora wyrazistego. W 2017 roku w Teatrze Małym odbyła się premiera pierwszego spektaklu teatru OdRuchu „Deklaracja 6888” w reżyserii Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej.  Muzykę do spektaklu stworzył Wudec – Łukasz Poleszak – artysta i producent muzyczny z Tychów. Choreografią zajął się Michał Misza Czorny – absolwent AST w Krakowie, aktor i reżyser. Spektakl ten prezentowany był na wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce min. podczas: XIX Festiwalu Teatralnego Garderoba w Warszawie (III nagroda), VII Nocy Teatrów w Chrzanowie, XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Kontestacje w Lublinie, Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Off Sytuacje w Poznaniu, 48. Festiwalu Fama w Świnoujściu (wyróżnienie). W 2018 roku odbyła się premiera nowego spektaklu „Linoleum”, który dotychczas prezentowany był podczas VIII Nocy Teatrów w Chrzanowie, XV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Kontestacje w Lublinie, a także podczas XX Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim.

LINOLEUM | Znamy się od zawsze, wychowywaliśmy się na jednym podwórku, a przynajmniej w tej samej okolicy. Bohaterowie spektaklu „Linoleum” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie. Spławiamy ich gdy proszą nas o papierosa, czujemy niebezpieczeństwo kiedy nas zaczepiają i odrazę gdy wołają czy gwiżdżą w naszym kierunku. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno? A może mieszkańcy tego osiedla w gruncie rzeczy należą do znacznej większości w tej biało-czerwonej krainie i należałoby ich w jakimś stopniu poznać, przynajmniej spróbować zrozumieć? Czy ignorowanie problemu może w jakikolwiek sposób wpłynąć na jego rozwiązanie? Czy Andżela, Sebix, Żenia, Wilma, Bączita, Gimpel i Luna mają jakieś marzenia? Dlaczego jest w nich tyle goryczy i wrogości? Obchodzi Cię to? Dlaczego Żenia ma problem z gejami, Luna nie znosi „ciapatych”, Sebix przesadza z pyłkami, a Gimpel jest półgłówkiem? Czy myślisz, że już tacy przyszli na ten świat, czy to właśnie świat takimi ich uczynił? Spektakl porusza tematykę „szarej polskości”, ukazując w krzywym zwierciadle młodych Polaków wychowujących się na osiedlu. Język, którym posługują się wykonawcy Teatru OdRuchu to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec, dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować.

Skład: Michał Misza Czorny (reżyseria, choreografia), Monika Szydłowiecka (reżyseria); aktorzy: Monika Szydłowiecka , Maria Mery Cieślik, Alicja Hudeczek, Jakub Nawrot, Jan Sarata, Daria Gacek, Paulina Strzoda.

www.facebook.com/teatrodruchu