MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ | BEATA CHOMĄTOWSKA – spotkanie autorskie BETONIA. DOM DLA KAŻDEGO

49. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 15–25 VIII 2019

  • Data 17.08.2019
  • Godzina 17:00
  • Adres ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
  • Miejsce Galeria Miejsce sztuki44

BEATA CHOMĄTOWSKA | Pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek: „Stacja Muranów”, „Pałac. Biografia intymna”, „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy”, „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie” oraz „Betonia. Dom dla każdego”. Za „Stację Muranów” otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i  Gwarancji Kultury, a za „Betonię” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „esej”.

BETONIA. DOM DLA KAŻDEGO | Zgrabne czteropiętrowce i przytłaczające drapacze chmur. W małych koloniach lub stojące samotnie. Otoczone zielenią lub surowym betonem. Osiedla bloków – choć wydaje nam się, że dobrze je znamy, kryją mnóstwo tajemnic i zaskakujących historii. A są wszędzie – od metropolii po najmniejsze miejscowości. Tak liczne, że trudno je zignorować, lecz zarazem tak dobrze wtopione w krajobraz współczesnych miast, że na co dzień prawie ich nie widać. Pospolite, a jednak prowokujące, często znienawidzone, obrastające mitami. W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej dwanaście milionów Polaków. To doświadczenie uniwersalne, wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa, Radomia, Berlina, Londynu i podparyskich przedmieść – choć każdy ma o nim własną opowieść. Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Betonia nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.

Źródło: www.czarne.com.pl

Kolejna edycja cyklu MIEJSCA LITERATURY realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi TAK ŻYJĘ. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: zadomowienie: to co wspólne i to co prywatne; zamieszkiwanie: dom, budynek, miasto jako emanacja struktur społecznych, potrzeb, marzeń i problemów; praca, zatrudnienie: wczoraj i dziś; przemiany i podziały społeczne; granice społeczne, mentalne, duchowe.

Moderacja spotkania: DANIEL ŹRÓDLEWSKI.